Figure number 151, 1962
oil on canvas
61 x 38.5 cm

signed and dated lower right: LEBENSTEIN 62
the author's inscriptions on the reverse: Adamowi Schaffowi / Lebenstein / Paryż dn. 19. II. 62. / "Figura no 151" / 1962

 


Provenance:

- Adam Schaff's collection, Warsaw
- Auction House REMPEX, VIII Contemporary Art Auction, 13 September 2006, No. 254
- The private collection, Warsaw

Opis:

Prezentowana praca należy do cyklu tzw. figur osiowych, tematu, który pochłonął Jana Lebensteina w drugiej połowie latach 50 oraz utrwalił się w jego twórczości w latach 60 XX, kiedy to artysta mieszkał już w Paryżu. Prezentowany obraz obejmuje późny okres tego zagadnienia, świadczy o tym sylweta przedstawienia, przypominająca swoją fizjonomią owada. Tym samym Lebenstein nawiązuje do innego repertuaru form, które tworzył w latach 1960-65, a mianowicie do Creatures abominables.

W centrum kompozycji, wypełniając niemalże całą przestrzeń płótna widoczna jest postać, w której tułów – główna oś przebiegając pionowo tworzy dwie nieregularne części, przypominające swoim wyglądem skrzydła ćmy bądź motyla. W górnej partii stwór zaopatrzony jest w czółenka zakończone wypukłymi oczami. Struktura farby na korpusie i skrzydłach kładziona jest impastowo, zaś główna oś, zarówno jak owalne fragmenty skrzydeł przypominają reliefy, dzięki temu zabiegowi postać wydobywa się z brunatnego tła, które w odróżnieniu jest płaskie, połyskujące jedynie złotymi niuansami.

Lebenstein wierzył, że przetwarzanie tradycji wiedzie do nowoczesności. Podczas pobytu w Paryżu zafascynował się podziemiami Luwru, gdzie mieściły się relikty przeszłości. Przekształcając je w swojej wyobraźni twożył własną mitologię, której przykład możemy podziwiać w oferowanej pracy. Należy podkreślić, że Figura no 151 jest przełomowa, ukazuje bowiem ewolucję między jednym tematem a drugim. Dotykając bardzo mocno idei – zwierzęcej natury, nosi cechy figur osiowych, a równolegle zawiera już wiele cech z Creatures abominables.

  • Zapytaj o tę pracę