A portfolio of 6 linocuts, 1990
linocut on paper
40 x 30 cm

Opis:

Each graphic signed, dated and described at the bottom with a pencil:

1) 6 VII 90 15/50 S.Fijałkowski
2) IIIa Wariacje na temat nieprawdy 15/50 S.Fijałkowski 90
3) 13 VII 90 15/50 S.Fijałkowski
4) 22 IX 90 15/50 S.Fijałkowski
5) 23 IX 90 15/50 S.Fijałkowski
6) 4 XII 90 15/50 S.Fijałkowski

A portfolio of 6 linocuts was reflected in the studio of Gabriel Belgeonne. Limited edition to 55 copies, including 50 with numbers from 1 to 50 and 5 marked 'H.C'. Copy number 15.

Stanisław Fiałkowski był uczniem i asystentem Władysława Strzemińskiego. Cała jego twórczość dążyła do odnalezienia swojego indywidualnego stylu. Początkowo forma malarska artysty oscylowała w obrębie unizmu, w połowie wieku artysta zafascynował się surrealizmem, co również przenika do jego twórczości z tego okresu. W latach 80 widać kolejną zmianę w plastyce malarza, w tym czasie Fijałkowski ogranicza ikonografię, obrazy redukuje niemal do jednolitych aestetycznych kształtów, różniących się nieznacznie kolorem. Jego podejście do sztuki zmienia się, traktuję ja bowiem jako metafizyczną wartość. Pragnie ukazywać duchową rzeczywistość, a dzieła które tworzy, mają dawać chwilę kontemplacji. Lata 90 to kontynuacja wcześniejszych założeń artysty. Forma staje się coraz oszczędniejsza, kompozycje są zbudowane na prostych zasadach. Na jednorodnym tle konstruuje figury geometryczne o zaokrąglonych krawędziach, maluje linie, znaki i symbole tworząc harmonijne, syntetyczne całości. 

Prezentowane litografie pochodzą z dojrzałego okresu twórczości Stanisława Fijałkowskiego. Są zbudowane w oparciu o kształt pionowego prostokąta, kompozycja budzi skojarzenia z ramą obrazu, bądź z pojedynczym oknem. Jest to zamknięta, wyizolowana przestrzeń, która tworzy osobną relację: obraz - widz. Wewnątrz główna dominanta – kaligraficzna kreska i niekiedy subtelny kolor współtworzą harmonijną całość. Prace są minimalistyczne, jednak pełne napięcia. Rozedrgana zewnętrzna linia otacza ekspresyjne układy zrytmizowanych kresek i plam czerni. Paleta barwna jest niemal monochromatyczna, w jednej pracy przecięta wstęgą czerwieni, w innej plama szarości wypełnia wewnętrzny prostokąt, w kolejnej pasy jasnego mosiądzu otaczają zewnętrzną ramę.

Odczuwalna jest pewna niedopowiedziana tajemnica. Artysta skupia się na kontekście duchowym, w większości prac odchodzi od tytułów, aby nie narzucać jednej interpretacji. 

Oferowane prace, to propozycja artysty dla współczesnego człowieka, który stara się odnaleźć duchowość i harmonię we współczesnym świecie.


A portfolio of 6 linocuts Each graphic signed, dated and described at the bottom with a pencil:<br /><br />1) 6 VII 90 15/50 S.Fijałkowski<br />2) IIIa Wariacje na temat nieprawdy 15/50 S.Fijałkowski 90<br />3) 13 VII 90 15/50 S.Fijałkowski<br />4) 22 IX 90 15/50 S.Fijałkowski<br />5) 23 IX 90 15/50 S.Fijałkowski<br />6) 4 XII 90 15/50 S.Fijałkowski<br /><span lang="en"><br />A portfolio of 6 linocuts was reflected in the studio of Gabriel Belgeonne. Limited edition to 55 copies, including 50 with numbers from 1 to 50 and 5 marked 'H.C'. Copy number 15.<br /><br /><span>Stanisław Fiałkowski był uczniem i asystentem Władysława Strzemińskiego. Cała jego twórczość dążyła do odnalezienia swojego indywidualnego stylu. Początkowo forma malarska artysty oscylowała w obrębie unizmu, w połowie wieku artysta zafascynował się surrealizmem, co również przenika do jego twórczości z tego okresu. W latach 80 widać kolejną zmianę w plastyce malarza, w tym czasie Fijałkowski ogranicza ikonografię, obrazy redukuje niemal do jednolitych aestetycznych kształtów, różniących się nieznacznie kolorem. Jego podejście do sztuki zmienia się, traktuję ja bowiem jako metafizyczną wartość. Pragnie ukazywać duchową rzeczywistość, a dzieła które tworzy, mają dawać chwilę kontemplacji. Lata 90 to kontynuacja wcześniejszych założeń artysty. Forma staje się coraz oszczędniejsza, kompozycje są zbudowane na prostych zasadach. Na jednorodnym tle konstruuje figury geometryczne o zaokrąglonych krawędziach, maluje linie, znaki i symbole tworząc harmonijne, syntetyczne całości. </span><br /><br /><span>Prezentowane litografie pochodzą z dojrzałego okresu twórczości Stanisława Fijałkowskiego. Są zbudowane w oparciu o kształt pionowego prostokąta, kompozycja budzi skojarzenia z ramą obrazu, bądź z pojedynczym oknem. Jest to zamknięta, wyizolowana przestrzeń, która tworzy osobną relację: obraz - widz. Wewnątrz główna dominanta – kaligraficzna kreska i niekiedy subtelny kolor współtworzą harmonijną całość. Prace są minimalistyczne, jednak pełne napięcia. Rozedrgana zewnętrzna linia otacza ekspresyjne układy zrytmizowanych kresek i plam czerni. Paleta barwna jest niemal monochromatyczna, w jednej pracy przecięta wstęgą czerwieni, w innej plama szarości wypełnia wewnętrzny prostokąt, w kolejnej pasy jasnego mosiądzu otaczają zewnętrzną ramę.</span><br /><br /><span>Odczuwalna jest pewna niedopowiedziana tajemnica. Artysta skupia się na kontekście duchowym, w większości prac odchodzi od tytułów, aby nie narzucać jednej interpretacji. </span><br /><br /><span>Oferowane prace, to propozycja artysty dla współczesnego człowieka, który stara się odnaleźć duchowość i harmonię we współczesnym świecie.</span></span><br /><br />
  • Zapytaj o tę pracę