The girl's head, ok. 1906 - 1907
tempera, gouache on paper
20.8 x 21.4 cm (wymiar z ramą 56.5 x 56.5 cm)

signed left center: Eug.Zak

Provenance:

- The private collection, USA

Bibliografia:

Literature

- Barbara Brus-Malinowska. Eugeniusz Zak 1884-1926, [katalog wystawy monograficznej], Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2004, s. 81, poz. kat. 10 (il.) - porównaj;
- Jerzy Malinowski, Barbara Brus–Malinowska. W kręgu École de Paris. Malarze żydowscy z Polski, wyd I, Warszawa 2007.

Opis:

Obraz Głowa dziewczyny to jedno z niewielu zachowanych wczesnych dzieł artysty, pochodzących z okresu gdy Zak wypowiadał się głównie w rysunku; farba (tempera, gwasz) służyła mu głównie do lepszego uwydatnienia rysunku. Ten stylizowany półgrecki, półbotticellowski portret, wywodzący się z inspiracji rysunkami i rzeźbami Emila (Eli) Nadelmana, jest wyjątkowym dziełem na rynku antykwarycznym.

Praca zbliżona jest do obrazu Bretonka z dzieckiem datowanego przez Barbarę Brus-Malinowską na lata 1906-07.
Najtrafniejsza interpretacja twórczości Eugeniusza Zaka z tego okresu, wyszła spod pióra Jakuba Tugendholda przytoczona w W kręgu Ecole de Paris. Malarze żydowscy z Polski: "W Bretanii jego styl stał się bardziej dekoracyjny, barwy - bardziej zagęszczone, kompozycja - bardziej symetryczna. W jego pracach z tego okresu, malowanych temperą, jest naiwność bretońskiej rzeźby, barwność bretońskiego fajansu. Przyobleka swoich modeli gorącymi żółcieniami, zbliżającymi się do czerwono-pomarańczowego i przeciwstawia im ciemnobłękitne tło morza czy bukietu kwiatów. Ten stylizowany błękitno-zielony fajansowy bukiet powtarza się na niemal wszystkich bretońskich obrazach Zaka, nadając im odcień archaiczności. (...) Ten sam sposób modelowania przez rozbicie jednego koloru na trzy odcienie (np. cytrynowy, żółty i pomarańczowy) lub na trzy tony (światło, półcień i cień) pozostały na zawsze w malarstwie Zaka, ujawniając w nim wykwintną gładkość i w związku z tym kruchość porcelany."

  • Zapytaj o tę pracę